Ismertető a dávidszarvasról
Internet 2006.04.02. 09:33
Ismertető a dávidszarvasról
Milu vagy Dávidszarvas (Elaphurus davidianus) Angolul: Milu or Pere David's deer
Rend: Párosujjú patások (Artiodactyla) Család: Szarvasfélék (Cervidae)
Fokozottan veszélyeztetett (critically endangered - IUCN)
Előfordulás: eredetileg Kelet- és Dél-Kínában, ma már azonban csak állatkertekben és vadasparkokban él
Testtömeg: a nőstények 159 kg, a hímek 214 kg Marmagasság: 1,2-1,37 m
Tápláléka: lágyszárúak, hajtások. Szaporodás:a tehén mintegy 270 napig tartó vemhesség után általában egy borjat hoz világra.
Egykori őshazájában, Kínában a lápos, ingoványos területeket kedvelte, amit a széles patái is jeleznek. Két főágból álló agancsa jelentősen eltér a gímszarvasétól, azt a látszatot kelti, mintha fordítva ülnének a fején. Párzási időszaka június-júliusra esik; ekkor a bikák szamárordításhoz hasonló hangot hallatnak.
Hajdan, 2000 évvel ezelőtt még ezres csordákban élt Kína szerte. A milut 1865-ben kalandos módon - az őröket lefizetve - fedezte fel a nyugati világ számára Dávid atya, egy Kínában tevékenykedő misszionárius. Akkorra már az összes milu már csak a Császári Vadasparkban élt. Az első dávidszarvas bőrök egy évvel később kerültek európai szakemberekhez, s nem sokkal később az első eleven példányok is megérkeztek egy angliai vadasparkba. Kínában ezalatt egy árvíz, majd a boxerlázadás következtében teljesen kipusztult a század elején. Sokáig az európai állatkertekben sem folyt tervszerű tenyésztés, egyedül a bredfordi herceg tartott fenn egy nagyobb tenyészcsoportot. Ma gyakorlatilag minden Dávid-szarvas - kb.1500 példány - ezektől származik. 1987-ben a milu visszatért Kínába: 39 példányt szállítottak a Sárga-tenger vidékére.
|